• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

Doğru Beslenme, Sağlıklı Zayıflama.

HERBALIFE DANIŞMANI DİYETİSYEN CANAN AKSOY BU YAZISINDA, TÜM HAYATIMIZ BOYUNCA SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMENİN ŞART OLDUĞUNU ANLATIYOR. DOĞRU BESLENMEYE ULAŞTIĞIMIZ TAKDİRDE, SAĞLIKLI ZAYIFLAMA VE FORMDA KALMANIN ÇOK KOLAY OLABİLECEĞİNİ VURGULUYOR.

 


           Doğru Beslenme, Sağlıklı Zayıflama

  Beslenme anne karnında başlayıp ömrümüzün sonuna kadar devam eden, yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır ve beslenme sürecinin bir kısmını da çeşitli sebeplerden aldığımız kiloları vermek oluşturur.
  Sağlıklı ve dengeli beslenmek için çok çeşitli besin öğelerine ihtiyaç duyarız. Bu besin öğelerini zayıflama diyetimizde tükettiğimiz zaman sağlıklı ve dengeli beslenerek sağlıklı bir kilo vermekten söz edebiliriz. Yeterli ve dengeli beslenmek vücudumuzun dengeli çalışmasını sağlar. Vücudumuzun tüm fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için, ihtiyacı olan besin öğelerini düzenli olarak alması gerekir.
  Yeterli beslenme; vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin doğru miktarda vücuda alınması, dengeli beslenme ise vücudun besinsel ihtiyaçları karşılanırken gerekli besin çeşitliliğinin sağlanması olarak tanımlanır.       Günlük besin ihtiyaçlarının karşılanması için, yeterli miktarda süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, tahıl, sebze-meyve tüketilmeli ve günlük yağ ihtiyacı doğru kaynaklardan karşılanmalıdır.
  Besin öğelerinin herbirinin vücutta ayrı işlevleri vardır. Vücumuz yaklaşık olarak 50 civarında besin öğesine ihtiyaç duyar. Bu besin öğelerinden birinin veya birkaçının karşılanamaması durumunda vücudumuzun çalışmasında, sağlığımızı korumamızda ve vücut gelişimimizde bozukluklar görülür. Bu nedenle beslenmede amaç bireyin yaşı, cinsiyeti, fiziksel aktivitesi ve genetik yatkınlıklarına göre gereksinimi olan bütün besin öğelerini yeterli miktarda sağlamaktır.
  Zayıflama diyetlerinde vücudumuz için gerekli olan besin öğelerini karsılamamız ve vücudumuza gerekli enerjiyi sağlamamız gerekir. Kilo almak veya vermek enerji dengesiyle ilgilidir. Yaktığımız enerjiden fazlasını alırsak bu bize yağ deposu olarak geri döner, aldığımız enerjiden fazlasını yakarsak bu da vücudumuzda depo olarak kullanılan yağların yanmasını sağlar. Ancak çok düşük kalorili veya gereksinimlerimizi karşılamayan diyetlerde yağ yerine kas kitlemizi yakarız ki bu da görünümümüzde bir değişiklik yaratmaz, tartıda kilomuzun düştüğünü görürüz ancak yağ dokularımız azalmadığı için beden ölçülerimiz de değişmez.
  Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre sağlıklı zayıflama diyetinde beklenti haftada 0.5-1 kg arasında kilo kaybı yönündedir. Unutmamak gerekir ki hızlı verdiğimiz kiloları aynı hızla geri alırız ve sağlığımızı tehlikeye atarız. Yavaş ve bizim için makul enerji içeriğine sahip bir zayıflama diyetiyle, beslenme alışkanlıklarımızı da doğru bir yola sokarak verdiğimiz kiloları korumak konusunda çok daha büyük ve önemli bir adım atmış oluruz. Aktivite düzeyini artırmak kilo verme dönemi içinde hem kilo kaybını hızlandırmak hem de verdiğimiz kilonun yağdan kaybını kolaylaştırmak adına oldukça önemlidir. Haftada 3 kez, günde 30–45 dakika yapılacak egzersiz veya günde 10.000 adım atmak, kilo vermemizi kolaylaştıracağı gibi sağlıklı ve dinç kalmamızı da sağlar.


                                                    Canan Aksoy
                                              Uzman Diyetisyen


Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret623994
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE