• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

D Vitamini Hakkında Prof.Dr. Banu ÇAYCI nın Mektubu

 Herbalife Gıda Takviyesi satış Tel: 0536 612 90 09
                                           Merhabalar,

    Kemik metabolizması, kalsiyum ve fosfor dengesini sağlamada önemli rolü olan vitamin D eksikliği bir çok kronik hastalık için risk faktörü oluşturuyor. Vitamin D' nin %90 ı ciltte ultraviole ışığı etkisiyle oluşturulur. Süt, yumurta, yağlı balıklar(somon,ringa) önemli Vitamin D kaynağıdır. Dünya çapında 1 Milyar kişide Vitamin D eksikliği ve yetmezliği gözlenmiştir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte Vitamin D eksikliği görülmektedir. Vitamin D yağ dokusunda tutulduğundan, obezite Vitamin D eksikliği için önemli bir risk faktörüdür. Ultraviole ışığı eksikliği olan kış aylarında özellikle çocuklar, hamileler, süt veren anneler Vitamin D eksikliği geliştirebilirler. Günde 300- 2000 IU Vitamin D tedavisi kronik hastalıklardan ölüm riskini azaltmaktadır.

    Vitamin D düzeyi düşük olanlarda, normal düzeyde olanlara göre kan basıncı daha yüksektir. Vitamin D'nin damar düz kaslarını gevşetici etkisi vardır. Vitamin D kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan insulin hormonunun salgılanmasını çoğaltır. Kalsiyum ile beraber alındığında %33 oranında diyabet riskini azaltmaktadır. Ayrıca Kalsiyum ile birlikte alındığında iyi huylu kolesterol (HDL) düzeyini yükseltmektedir. Vitamin D düzeyinin düşük olması kalp krizi riskini de 2 kat arttırabilmektedir. Böbrek yetmezliği çekenlerde, vitamin D verildiğinde idrardaki protein kaybının azaldığına dair bilgiler vardır.

    Başka bir olumlu etkiside bağışıklık sistemini desteklemesidir. Multiple skleroz (MS) hastalarında Vitamin D düzeyi düşük bulunmuş ve tedavi verilen kişilerde  hastalığın bazı belirtilerinin azaldığı görülmüştür. Gebelik döneminde Vitamin D kullanan annelerin çocuklarında otoimmün diyabetin gelişme riski azalmaktadır.

    IACR ( International Agency for Research on Cancer ) 2008 de yaptığı çalışmada özellikle bağırsak kanseri ile Vitamin D düzeyi arasında ters ilişki olduğunu açıklamıştır. Menopoz sonrasında bayanlarda meme kanseri riskinin 1000 IU Vitamin D ve Kalsiyum takviyesiyle azaldığını gösteren araştırmalar da vardır. Prostat kanseri ile ilgili de benzer sonuçlar bulunmuştur. Yeterli miktarda güneş ışığı alan çocuklarda Lenfoma riskinin azaldığı gözlenmiştir. Bu çalışmaların aksine D vitamini tedavisinin kanser gelişimi üzerine koruyucu bir etkisi olmadığını söyleyen araştırmalarda vardır. Önemli olan ise özellikle güneş ışığının az olduğu kış döneminde D Vitamini takviyesi alınmasıdır. Amerikan Pediatri Derneği, doğumdan itibaren anne sütü ile beslenen bebeklere 400 IU D Vitamini ilavesi öneriyor. Özellikle güneş koruyucularının kullanımı, süt ürünlerinin tüketiminin giderek azalması ve obezite D Vitamini eksikliğine sebep olmaktadır. 2 adet Herbalife Vitamin ve Mineral tablet, bir erişkinin günlük alması gereken D Vitamini miktarının yarısını karşılamaktadır.

     Sağlıklı bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

 

                                                                             Prof.Dr. Banu ÇAYCI

                                                                            Herbalife Türkiye

                                                                Beslenme Danışma Kurulu Üyesi

 

 

Kaynaklar:

1- Novel roles of vitamin D in disease: What is new in 2011?_European Journal of Internal Medicine,Volume 22, Issue 4, Pages 355-362, August 2011

2- Natinal Institude of Health;Dietary Supplements Fact Sheet.www.kilokontrolyolu.com  u ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret620457
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE