• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

Suyun Önemi Hakkında Prof.Dr. Banu ÇAYCI nın Mektubu

 


                                           Merhabalar,

     İnsan vücudunun %60'ı sudan oluşur. Suyun vücuttaki görevlerine örnek olarak, enerji oluşması, büyüme ve yıpranan dokuların onarımı için protein sentezlenmesi, harcanmayan enerjinin yağ olarak depolanması ve metabolizma sonucu oluşan zararlı atıkların suyla dışarı atılması gibi, verilebilir. Gün içinde bayanlar 1.5 litre, erkekler 2 litre su tüketmelidir.

     

     İçtiğimiz su ne kadar sağlıklı? Sağlıklı bir su, berrak, renksiz, kokusuz, tortusuz olmalı, zehirli maddeler içermemeli, bakteriyolojik açıdan temiz olmalı, kimyasal yönden içerdiği mineraller, "gıda maddeleri" tüzüğünde belirtilen sınırları aşmamalıdır. Birinci sınıf doğal kaynak suyunun etiketinde Kaynak Suyu ibaresi ile, tüm etiketin yazıları ve kendisi mavi ve tonundadır. İçme sularının çocuk, genç, yetişkin, yaşlı insanlar için içilebilir sertlikte olması gerekmektedir. Sert sular sabun sarfiyatı, ısıtma tekniği ve mutfak işleri bakımından elverişli değiller. Çok yumuşak sular çok yavan bir tada sahiptirler. Sert sular içen bir bölgedeki insanların kalp ve damar hastalıkları riskleri, yumuşak su içen insanlara çok düşük olduğu gözlemlenmiştir. Sert suların her zaman kalp ve damar sağlığını koruyucu, kemik erimesini önleyici, kemik yapısını güçlendirici ve zeka gelişimini hızlandırıcı gibi özellikleri tıbbi uzmanlar tarafından da kabul görmüştür. Suyun sertliği öncelikle kalsiyum ve magnezyum tuzlarına bağlıdır. Su sertliği genelde kalsiyum (Ca2) ve magnezyum (Mg2) olarak düşünülse de bazı diğer metallerin tuzları da suda sertlik oluşturabilir. Genellikle su sertliği kalsiyum karbonat (CaCO3) olarak ifade edilir. Minerali bol olan su sert sudur.

     Su kalitesini belirleyen faktörlerden biriside içerdiği oksijen miktarıdır. Suyun içerdiği çözünmüş oksijen miktarına göre suyun kendisinin canlı kalması kirlenmemesi sağlanabilir. Suyun kirliliğinin bir başka göstergesi ise içerdiği karbon miktarıdır. Dünya Sağlık Teşkilatı, insanlara önerilen suyun içindeki Çözünmüş Organik Karbon miktarının litrede 10 mikro-gram'dan az olması ile kirlenmenin önlenebileceğini göstermiştir. B u değerin altındaki sularda salgın hastalıklara neden olan bakterilerin çoğalamayacağı bilinmektedir. Suyun asitliği de bir başka önemli faktördür. Standartlara uygun olması için içme kullanma suyunun pH'ın 7 - 8.5 arasında olması öngörülür.

     Her gün 8 bardak su içelim, sağlıklı ve mutlu bir hafta diliyorum...

 

                                                                                  Prof.Dr. Banu ÇAYCI

                                                                                 Herbalife Türkiye

Beslenme Danışma Kurulu Üyesiwww.kilokontrolyolu.com  u ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 

   

    


Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret629748
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE