• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi Hakkında Prof.Dr.Banu ÇAYCI nın Mektubu

                       herbalife telefonu: 0536 612 90 09            


                                            Merhaba;

     4 - 8 Nisan 2012 tarihleri arasında Antalya da sekizincisi düzenlenen Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi'ne Herbalife Türkiye olarak katıldık. Standımızda Pazarlama Müdürü Hande Yılmaz, Pazarlama Uzmanı Miray Sağır ve Etik Departmanımız'dan Nihan Göker ile birlikte ürünlerimizi tanıttık. Kongreye yaklaşık 750 kişi katıldı ve oldukça yoğun geçti. Ayrıca bir konferansla, Herbalife'ın benimsediği sağlıklı aktif yaşam tarzını katılımcılara anlattık.

  Kongre de gündeme gelen önemli konuları sizlerle paylaşmak istiyorum.

      Süte uygulanan ısıl işlemlerinin sütün besin değerine etkisi nasıl olmaktadır?

 Süt ve süt kaynaklı besinlerden oluşan bu grup kalsiyum, protein,fosfor, B2 vitamini ve B12 vitamini başta olmak üzere birçok besin öğesine kaynak oluşturur ve doğumdan itibaren tüm yaş gruplarının süt ve süt ürünlerini tüketmesi gerekir. Büyüme ve gelişme çağında dengeli beslenme alışkanlığı kazanılıyor. Bu çağda çocukların süt ürünlerini tüketerek büyümesi ve bu tüketimin alışkanlık haline getirilmesi ileri yaşlarda görülen osteoporoz, kanser,obezite ve hipertansiyon gibi pek çok ciddi ve hayat kalitesini etkileyen hastalıktan korunmada önemli yer sahibidir. Bunun yanında süt proteinlerinin kilo kontrolünde etkin olduğu ve diş çürümesine karşı da koruyucu olduğu bilinmektedir.

      Isıl işlem; çiğ sütte bulunan patojenik mikroorganizmaların tümünü öldürüp, insan sağlığını tehdit edecek faktörleri ortadan kaldırarak içilebilir hale getirmek ve sütün raf ömrünü uzatabilmek üzere uygulanır. Süte ısıl işlem iki şekilde uygulanabilmektedir : pastörizasyon ve UHT yöntemi ile sterilizasyon. Pastörizasyon; sütü kaynama noktasının altında bir sıcaklığa ısıtarak, o sıcaklıkta belirli bir süre tutulmasıyla uygulanan ısıl işlemdir. Kaynama gerçekleşmediği için sütün içindeki besleyici maddelerin birçoğu korunmuş olur.

      Pastörizasyon hastalık yapıcı mikroorganizmaların tamamını öldürse de ısıya dayanıklı bakteriler için yetersiz kalmaktadır. Sterilizasyon ile ise bakteri sporları da dahil tüm mikroorganizmalrı öldürerek daha uzun ömürlü süt üretmek mümkündür. Süt sterilizasyonu UHT yöntemi ile gerçekleştirilebilir. UHT genellikle 100 derecenin üzerinde yani ultra yüksek ısıda kısa süre  ile gerçekleşir. Ultra yüksek ısının sütün besleyici özelliğini azalttığı düşünülsede süt yağının, laktozun ve tuz minerallerinin besleyici özelliğinde bir değişme olmaz, ancak proteinlerin ve vitaminlerin besleyici değerinde bazı değişimler olur. Sütün içerdiği proteinlerin %80'i kazeindir ve kazein üzerinde UHT işleminin hiçbir etkisi yoktur. Sadece sütün bileşimindeki folik asit ve C vitamini bu işlemden etkilenir. Ancak bu da sütün besin değerini azaltmaz, çünkü sütte bulunan folik asit ve C vitamini sağlık için gereken miktarın çok altındadır. Özet olarakUHT yöntemi ile sütün besleyici özellikleri korunurken, iyi bir sterilizasyon ile 120 günlük raf ömrü elde edilir.

      Gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de de kullanılan yöntem üretici den tüketiciye ulaşıp kaynatılarak tüketilmektedir. Sütün bileşimindeki öğeler ısı ve ıık gibi fiziksel ve kimyasal etkilere karşı çok hassastır. Bunun içindir ki; amaç sadece süt tüketmek olmamalıdır, doğru şekilde işlenmiş, besin değerlerini kaybetmemiş sağlıklı sütü ve ürünlerini tüketmek gerekir. İşleme sırasında uygulanan ısıl işlemde ise, sütün besin değerleri korunurken,istenmeyen patojen mikroorganizmalardan kurtulmak hedeflenir. Böylece açıkta satılan sütlerden farklı olarak, hem sağlıklı, hem de besleyici değeri yüksek süt ve süt ürünleri elde etmek mümkün hale gelir. Evde uzun süre geleneksel kaynatma yöntemine göre ısıl işlemden geçen sütün besin öğelerindeki kayıp daha az olmaktadır.

 

 

                                              Prof.Dr.Banu ÇAYCI

                                               Herbalife Türkiye

                           Beslenme Danışma Kurulu Üyesi


Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam94
Toplam Ziyaret629746
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE