• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

Karbonhidratlar

herbalife 0536 612 90 09


  Karbonhidrat ne demek; 
  Önde gelen besin maddelerinden bir tanesi, karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından meydana gelen organik bileşiklere Karbonhidrat denmektedir. 

  Vücuda alınan karbonhidratlar, sindirim sistemi ile şekere dönüştürülür. Bu şeker de organların daha iyi çalışması, hücre yapımı gibi işlerde kullanılır. Artan şeker ise daha sonra kullanılmak üzere karaciğer tarafından depolanır.
  Öncelikle karbonhidratların eksik alınması nelere sebebiyet verebilir, buna bakmalıyız. Bazı aminoasitler, lif, B vitaminleri eksikliği, halsizlik, depreyon, unutkanlık, sinir sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları ve bunlar gibi organlar ile birçok rahatsızlığa sebep olabilmektedir.
  Karbonhidratlar 2 gruba ayrılır; 
 
Bunlar basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratlardır. Basit karbonhidratlar daha çok rafine edilmiş ürünler ve sebzeler meyveler, toz şeker, şekerleme, kek, mısır şurubu, beyaz ekmek, süt, süt ürünlerinde bulunmaktadır. Kompleks karbonhidratlar ise tam tahıl ekmekleri, baklagillere, nişastalı sebzeler, makarna, patates, yulaf, mısır, bu karbonhidratlar aynı zamanda yüksek miktarda lif içermektedir.

Karbonhidratları aynı zamanda iyi karbonhidratlar ve kötü karbonhidratlar olarak sınıflandırabiliriz. Kötü karbonhidratlar işlem görmüş rafine ürünler, beyaz şeker, beyaz un, beyaz pirinç ve tatlı türü gıda maddeleridir. İyi karbonhidratlar ise daha çok kompleks karbonhidrat içeren gıda maddeleridir.
  Günlük karbonhidrat alımı;
 
Kişiden kişiye metabolizmanın çalışması fark gösterebilir. Özelliklerimize göre belirlenecek günlük kalori alım miktarımızın % 40 ila % 60' nın karbonhidratlardan oluşması gerekmektedir. Bu miktarı alırken de kompleks karbonhidratlardan seçim yapmalıyız. 

  Basit karbonhidratlara örnekler;
 
Toz şeker, kek, meyve suyu, şekerleme, mısır gevreği, beyaz undan yapılmış makarna, pastane işi tatlılar

  Kompleks karbonhidratlara örnekler;
 
Kepek, yulaf, patates, kabak, baklagiller, kepekli makarna, yağsız patlamış mısır,bezelye, havuç, muz, meyveler, sebzeler, esmer pirinç, bulgur

  Bir çok diyette karbonhidratların azaltılması yoluna gidilmektedir. Fakat burada karşımıza çıkan sorun karbonhidratları vücuda enerji verdiğidir. Vücuda alınan karbonhidratı çok fazla azaltırsak, vücut kendisine gelen proteini enerji için kullanacaktır, buda kaslarımızın büyük zarar görmesi anlamına gelir. Tabiki karbonhidratı azaltacağız, ama basit karbonhidrat alımını mümkün olduğunca azaltacağız.
  Diyetimizi glisemik indeksi düşük kompleks karbonhidratlar ile desteklersek, çok kısa zamanda sağlıklı bir şekilde formumuzu kazanabiliriz. www.kilokontrolyolu.com


Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret620451
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE