• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

Sağlıklı Yaşlanmanın Sırları

 sağlıklı yaşam, herbalife

          SAĞLIKLI YAŞLANMANIN SIRLARI

  Sağlıklı yaşlanmanın sadece %30' u genlerle, geriye kalan %70' i ise tamamen bizim elimizde.
  Peki nasıl daha sağlıklı yaşlanabiliriz?
 
Sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmek isteyenlerin öncelikle yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Dengeli ve kişiye özel planlanmış bir beslenme düzeni, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı ile desteklendiğinde; ideal kiloya, daha iyi çalışan bir sindirim sistemine, sağlıklı bir beyne, sağlıklı eklemlere, sağlıklı bir cilde ve normal düzeyde seyreden kan basıncı ve kan şekerine sahip olunabilir.
  Beslenmemiz ne kadar çeşitli?
  İnsanların yaş, cinsiyet ve fizyolojik durumlarına göre günlük enerji ve besin ihtiyaçlarını karşılayacak besinlerle beslenmeleri gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli öğelerinden biri çeşitliliktir. Yağ, karbonhidrat ve protein gibi makro besinler ile mikro besinler olan vitamin ve minerallerin dengeli bir şekilde tüketilmesi çok önemlidir.
  Unutmayın! Fazla enerji, harcanmadığında yağa dönüşür.
 
Vücudun büyümesi ve gelişmesinde, yaşlanan veya hasar gören dokuların tamirinde, vücudun korunması ve organların onarımında görev yapan besin maddeleri, fiziki görünümümüz ve yaşamımızın devamı için gerekli enerjiyi de sağlar. Her birey için farklı olan enerji ihtiyacı yaptığımız egzersizler, egzersizlerin süresi ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Eğer vücut aldığı fazla enerjiyi harcayamazsa, bu zamanla yağa dönüşür. Enerji miktarı değişmeden fiziksel aktivite azaltılırsa, yine fazla enerji açığa çıkar ve yağ olarak depolanır.
  1saatlik koşu 1000 kalori yakar.
  Sağlıklı bir yaşlılık için egzersiz ve sporu hayatınızdan çıkarmamanız gerekir. Günde fazladan 50-100 kalori alımının yılda fazladan 0,5-1 kg yağ birikimine neden olduğunu unutmayın. Bu durum 5 yılda fazladan 5 kg ağırlık artışına denk gelir! Her gün düzenli olarak 1 saat, ortalama 6-8 km/saat hızla koşan bir kişi bu egzersiz sırasında yaklaşık 900-1000 kalori harcar.
  Kadınlar günde 75, erkekler 100 gram protein tüketmelidir.
  Dengeli protein, karbonhidrat ve yağ tüketimi, spor ve egzersiz yapan kişiler için oldukça önemlidir. Süt ve süt ürünleride kas kütlesini koruma ve arttırma amaçlı spor yapanlar için vazgeçilmezdir.
  Normalde günlük protein tüketimi, kişinin kilosu başına 0,8-1 gr' dır; ancak düzenli spor yapan kişilerde bu oran 1,2-1,5 gr olabilmektedir. Kadınların günlük 75 gr, erkelerin ise 100 gr protein tüketmeleri önerilmektedir.
  Sıvı tüketimine dikkat!
  Spor yapan kişilerde sıvı tüketimide kritik öneme sahip konulardan biridir. 1 saatlik orta ağırlıkta bir egzersizde ortalama 1 litrelik bir sıvı kaybı yaşanır. Bu nedenle spor yapan kişilerin egzersiz öncesi en az 2 bardak su, spor sırasında ve sonrasında her 15 dakikada bir 1 bardak su ve elektrolit içeren sporcu içecekleri içmeleri tavsiye edilmektedir.

Doç. İsmet Tamer
Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi

Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret620452
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE