• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

Sporcular İçin İyi Performansın Anahtarı: Öğün SaatleriSPORCULAR İÇİN İYİ BİR PERFORMANSIN                       ANAHTARI: ÖĞÜN SAATLERİ

 
Sporcuların yarışta öne çıkmalarına yardımcı olacak ideal beslenme tarzına yönelik arayışları hiç durmadan devam eder. Bu bakımdan, bir çok sporcu kendine uygun bir beslenme planı oluşturana kadar deneme - yanılma yöntemi ile farklı seçeneklere şans verir. Ancak aktivitelerine uygun öğünleri ve atıştırmalıkları belirlemeye çalışan sporcuların dikkate alması gereken bazı temel hususlar bulunmaktadır.

  -
Karbonhidratlar, vücudun en önemli enerji kaynağıdır. Fakat vücut yalnızca belirli miktarda karbonhidratı kaslarda ve karaciğerde (glikojen şeklinde) depolayabileceği için besinlerden düzenli bir şekilde karbonhidrat alınması gerekir.

  - Bir spor müsabakasından önce karbonhidrat deposunu doldurmak önemlidir. Ancak karbonhidrat alınacak besinleri seçerken bu besinlerin sindirim süresinide hesaba katmak gerekir.

  - Lif ve yağ oranı yüksek besinlerin sindirimi uzun sürer. Bu yüzden bu tür besinleri aktivite sonrasına saklamak daha uygun olacaktır.

  - Hafif ya da sıvı besinler, katı besinlere göre daha hızlı sindirilir. Müsabakadan önce bir saat ya da daha az zamanı olan sporcular, smoothie veya yoğurt tercih edebilirler.

  - Müsabakadan önce bir ya da iki saatlik bir süre varsa, hafif bir gıda -örneğin biraz peynir ekmek veya düşük lifli tahıl gevreği- uygun olacaktır. Üç saat veya daha fazla zaman varsa normal bir öğün tercih edilebilir.

  - Bir saatten uzun süren kesintisiz aktivitelerde sporcuların yeniden karbonhidrat almaları gerekir. Özel sporcu içecekleri bunun için idealdir çünkü bu içecekler kaslara yakıt sağlamak için doğru miktarda karbonhidratı sıvı ve tuzlarla sunar. Ayrıca az miktarda protein içeren bu içecekler, kasların yenilenmesine yardımcı olur.

  - Egzersiz sonrasında vücut karaciğerde ve kaslarda bulunan depoları yenilemek için bol miktarda karbonhidrat almaya hazırdır. Sporcuların müsabakadan 30 dakika kadar sonra bu tür besinler tüketmeleri son derece uygundur. Meyve, sebze, tam tahıllar, fasulye ve süt ürünleri bu amaca hizmet eder. Artık sindirim süresini düşünmek gerekmediği için daha yüksek lif içeren karbonhidratlara yer verilebilir.

  - Peyniraltı suyu ve kazein (süt ürünlerinden elde edilen proteinler) egzersiz sonrasında kasların iyileşmesini destekler. Tam tahıllı ekmek ile yapılan bir sandviç ve bir bardak süt ya da meyveli yoğurt veya süt ve meyvelerle zenginleştirilen bir shake karışımı, egzersiz sonrası için ideal seçenekler arasındadır.

Susan Bowerman
Global Beslenme Eğitimlerinden Sorumlu Kıdemli Direktör

Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret629748
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE