• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

Kalan Son Kiloları da Vermek İçin 7 İpucuKALAN SON KİLOLARI DA VERMEK İÇİN 7 İPUCU

 
Son üç veya beş kiloyu vermek en zoru olabilir. peki tartının ibresini tekrar nasıl hareket ettirebiliriz? Son kiloları verebilmek, diyet yapan kişiler için süreci taçlandıran bir başarıdır. İlk kiloları vermek için haftalar hatta aylar süren çabaları bir kenara bırakın. Perhiz yapanlar için asıl önemli olan son üç beş kiloyu verebilmektir. Kendinize bir kilo hedefi belirlediğinizde ve bu hedefe üç beş kilo kaldığında bitiş çizgisine yaklaşıyorsunuz demektir. Son kiloları verebilmek "Sonunda başardım!" duygusunu yaşatır. Haftalar hatta aylar süren çabaların ardından, hedefinize tam olarak ulaşabilmek için ne yapmanız gerektiğini bildiğinizi düşünebilirsiniz. Peki o zaman son kilolar neden bir türlü gitmiyor ve inatla duruyor.

  Son Birkaç Kiloyu Vermenin Zor Olmasının Nedeni,
 
Diyete ilk başladığınızda, bazen hızlıca kilo vermeye başlarsınız. Ancak bu sonra giderek yavaşlamaya ve daha da yavaşlamaya başlar. Bunun bir nedeni insanlar diyete ilk başladıklarında tam kararlılıkla hareket etmeleridir. Çok daha az yerler ve deli gibi egzersiz yaparlar ve tabi ki hızlıca kilo vermeye başlarlar. Fakat uyguladığınız rejim fazla sıkıysa muhtemelen sonraları biraz gevşersiniz ve kilo verme hızıda düşebilir.
 Son birkaç kiloyu vermenin zor olmasının bir diğer nedeni de kalori ihtiyacının azalmasıdır. Daha küçük bir vücut daha büyük bir vücuttan daha az kaloriye ihtiyaç duyar. Kilonuz azaldıkça günlük kalori ihtiyacınız da azalır. Verdiğiniz her kilo için vücudunuz 25- 30 kalori daha az yakar. Yani diyetinizin sonunda aldığınız kalori miktarı, başladığınızdaki ile aynı ise kilo verme hızınızın azalması anlaşılır bir durumdur.
 Son bir kaç kiloyu vermeyi zorlaştıran başka bir şey daha olur. Metabolizma hızınız dip yapmıştır. Bu, alınan kalori miktarının azalmasına vücudunuzun verdiği doğal bir yanıttır. Vücudunuz gıda kıtlığı olabileceğini "düşünür" ve kalori yakma hızınızı düşürerek yağ hücrelerinizde depolanan kalorileri korumaya çalışır. Bu düşüş çok büyük değildir. Metabolizma hızınızdaki azalma maksimum %10 kadar olabilir; ancak bu, son kalan bir kaç kiloyu vermeyi güçleştirmeye yeterlidir.
 
  Son Birkaç Kiloyu Vermeniz Şart mıdır?
 
İlk olarak, kilo hedefinizi başlangıçta neye dayanarak belirlediniz? Sizin için en uygun kilonun bu olduğunu düşünmenizin sebebi nedir? Son birkaç kiloyu vermeye çalışmanız bir şeydir, fakat aslında zaten uygun kilonuza ulaşmış olabilirsiniz. Mümkünse vücut yapınızı kontrol ettirin. Eğer vücut yağ oranınız sağlıklı aralıkta ise ( erkekler için %14 - %19, kadınlar için %20 - %25), doğal kilonuza ulaşmış olabilirsiniz.
 Dikkate almanız gereken bir diğer husus; ulaşabileceğiniz en düşük vücut ağırlığının, konforlu bir şekilde koruyabileceğiniz en düşük vücut ağırlığı olmama ihtimalidir. Son kiloları uzak tutabilmek için çok sıkı bir beslenme ve egzersiz programına bağlı kalmanız gerekiyorsa, buna değip değmeyeceğine karar verin. Tükettiğiniz her kaloriyi hesap etmek veya kaçırdığınız bir egzersiz için acı çekmek anlamına gelecekse, o birkaç kiloyu vermemeyi düşünebilirsiniz.

  Son Birkaç Kiloyu Vermenize Yardımcı Olacak 7 İpucu
  Başarınızın farkında olun,
 Şu ana dek başardıklarınız için kendinize hakkınızı teslim edin. Hala o son kalan birkaç kiloyu vermeye çabalamanız bile kendinize iyi bakmaya kararlı olduğunuzun bir göstergesidir. Yalnızca bunun daha yavaş gerçekleşeceğini bilin.
  Hafta sonları programınızı bozmayın,
 Hafta sonlarınızın keyfini çıkarın, fakat "bütün hafta dikkat ettim" diyerek daha fazla yiyebilmenin bahanesi haline getirmeyin. Dışarıda alınan birkaç öğün, fazladan alınan birkaç kadeh içki, bütün haftanın emeğini heba edebilir.
  Evde yemek yiyin,
 Restoranlarda doğru seçimleri yaptığınızı düşünseniz bile, evde yediğinizde çok daha fazla kontrole sahip olursunuz. Kendiniz için yemek yaptığınızda nasıl hazırlandığını tam olarak bilirsiniz ve porsiyonlarınızı daha kolay kontrol edebilirsiniz.
  Öğle yemeği ana öğününüz olsun,
 Pek çoğumuz için ana öğün akşam yemeğidir ve tipik olarak öğle yemeğine göre daha büyük ve daha kalorilidir. O zaman normal öğle yemeğinizi günün ana öğünü olarak görün ve akşam yemeğinde daha az yiyin.
  Öğünlerinizi protein içeren shakeler ile değiştirmeyi deneyin,
 Doyurucu ve tüketiminin kolay olmasının dışında shake karışımlarının bir diğer önemli avantajı da tam olarak kaç kalori tükettiğinizi bilebilmenizdir. Günün iki öğününü bu Shake' ler ile değiştirin ve üçüncü öğünde yediklerinizin ve atışdırdıklarınızın kaydını tutarak kalorilerinizi kontrol edin.
  Gıda günlüğünüze geri dönün,
 Bir süredir diyette olduğunuzda ve her gün büyük ölçüde aynı şeyleri yiyor olduğunuzda, artık gıda günlüğü tutmaya gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Eğer takip etmeyi bıraktıysanız, bu alışkanlığınıza yeniden dönmeniz gerekir. Bazı eski alışkanlıklar tekrar baş gösteriyor olabilir. Bunu anlamanın yolu hepsini yazmaktır.
  Egzersizi arttırın,
 Eğer egzersiz rutininizi hiç değiştirmediyseniz eskisi kadar kalori yakmıyor olabilirsiniz. Forma girdiğinizde egzersizler kolaylaşır ve eskisi kadar kalori yaktırmaz. Ayrıca daha küçük bir vücudu hareket ettirmek için daha büyük bir vücuda göre daha az kalori gerekir. Hep yaptığınız aynı egzersizleri yapmaya devam ediyorsanız, egzersiz sırasında daha kilolu olduğunuz döneme göre daha az kalori yakıyorsunuz demektir.

Susan Bowerman
Beslenme ve Eğitimden Sorumlu Kıdemli Direktör
  

  


Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret629745
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE