• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/herbalkocaeliizmit?ref=bookmarks
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905366129009
  • https://twitter.com/LVNTDINCEL
  • https://www.instagram.com/kilo_mucizesi_oksan
 
    • BAĞIMSIZ HERBALIFE NUTRITION ÜYESİ 0536 612 9009
    • Merhaba Biz Levent Dinçel ve Okşan Dinçel Size Herbalife Ürünleri İle İlgili Danışmanlık Yapmaya Hazırız.
HERBALIFE
İPUÇLARI

Kolesterol ve Kalp Sağlığı Hakkında " Doğru" Bilmemiz Gerekenler.

KOLESTEROL VE KALP SAĞLIĞI HAKKINDA                  DOĞRU BİLMEMİZ GEREKENLER.

  Kolesterol Nedir?
 
Kolesterol, vücudumuzda yeni hücreler yapılandırılması, sinir hücrelerinin koruyucu kılıflarının oluşturulması ve çeşitli hormonların üretilmesi gibi önemli görevleri olan bir maddedir. Normalde vücudun ihtiyacı olan kolesterol, karaciğer tarafından yapılır; ancak et, süt, yumurta gibi hayvansal gıdalar ile de vücudumuza kolesterol girer. Bu durumda ihtiyacımızdan daha fazla kolesterol alınması kalp ve damar sistemimizin hastalanması için zemin hazırlar.
  Yüksek Kolesterol Kalp Hastalığına Nasıl Yol Açar?
 Kanda kolesterol çok yükseldiği zaman, atardamarlarda "ateroskleroz" denilen damar sertliğine yol açmaya başlar. Biriken kolesterol plakları giderek damarın içini daraltır ve kan akışını engeller. Eğer kalbi besleyen damarlar tıkanmaya başlarsa oksijen yetmez ve göğüs ağrısı ile birlikte kalp krizi riski ortaya çıkabilir.
  Kötü Kolesterol, iyi Kolesterol;
 Kolesterol çeşitlerinden LDL ( düşük yoğunluklu lipoprotein), damar tıkanıklığına sebep olan esas kolesterol tipi olduğundan, halk arasında " kötü" kolesterol olarak adlandırılır. Diğer bir çeşit kolesterol olan HDL ise kandan kötü kolesterolü uzaklaştırdığı için "iyi" kolesterol olarak anılır. Kanda kötü kolesterol seviyeniz ne kadar düşük, iyi kolesterol seviyeniz ne kadar yüksek olursa kalp sağlığınız o kadar güvende diyebiliriz. Trigliserit denilen üçüncü bir tip kolesterol daha vardır ve bu da damar hastalıklarına yol açabilen bir maddedir.
  Kolesterolümüzün Yüksek Olduğunu Nasıl Anlarız?
 Beslenme düzenimizde doymuş ve trans yağlar arttıkça, kandaki kötü kolesterol miktarı da artar. enerji ihtiyacımızdan daha fazla karbonhidrat tükettiğimiz zaman, bu karbonhidratın fazlası da vücudumuzda yağa dönüşerek kan kolesterolünün yükselmesine neden olur. işin kötü yanı; kolesterol yüksekliğinin bir belirtisi, fark edebileceğimiz bir bulgusu pek yoktur. İnsanlar ancak göz kapaklarında yağ izleri yada cilt altında belirgin hale gelen yağ birikintileri oluşmaya başlayınca bu konuda huzursuzlanırlar. Oysaki kolesterol yüksekliğinin sebep olacağı kalp krizi yada inme/ felç gibi damar tıkanıklığı hastalıkları ortaya çıkmadan önce, beslenmemizde ki hataların, fazla kiloların, büyüyen göbeklerin ve basenlerin farkına varmamız gerekir.
  Nasıl Korunabiliriz?
 Yaş aldıkça metabolizmamız yavaşlar ve her zaman yediğimiz kadar yesek bile eritemez yağ dokusu olarak vücudumuzda depolarız. Hele ailesel yatkınlık durumunda, bazen sağlıklı beslenmek bile kolesterolü düşürmeye yetmeyebilir. Bu durumda yeterli ve düzenli egzersiz ile yağların yakılması ve kandaki kötü kolesterolün düşmesini sağlamak kurtarıcı olabilir. Pek çok insan, sigara içmenin iyi kolesterolü düşürerek kalp hastalığı riskini arttırdığını bilmez! Sigaradan uzak kalmak ve düzenli egzersiz yapmak HDL (iyi) kolesterolü yükseltebilir.
  Riskimizi Nasıl Öngörebilir, Başka Ne Yapabiliriz?
 Kan kolesterol düzeylerinizi ölçtürerek, riskinizi doktorunuz ile değerlendirebilirsiniz. Ama mevcut sağlık durumunuzu korumak ve daha iyi hale getirmek için kanıtlanmış bazı yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin diyetinizde lifli gıdalara daha fazla yer verebilir, bitkisel kaynaklı sterollerden ve yulaflı, lifli besin desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bunların da diyet ve kilo vermek kadar kanda kolesterolü düşürücü etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 Yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme değişikliklerine rağmen kanda kötü kolesterol düzeyleri yüksek kalan riskli hastaların, doktorları önerdiği takdirde kendileri için uygun olan kolesterol düşürücü ilaçları mutlaka kullanmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Dr. İsmet Tamer
  Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi

  

Yorumlar - Yorum Yaz
ÜYELİK BİLGİLERİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret620452
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
TAKVİM
SİTE HARİTASI
GOOGLE TRANSLATE